Informácie pre záujemcov o prijatie do CSS Vita vitalis

    Do Centra sociálnych služieb Vita vitalis možno prijať občana na základe právoplatného rozhodnutia Prešovského samosprávneho kraja o odkázanosti na poskytovanie sociálnej služby v domove sociálnych služieb alebo v špecializovanom zariadení. Po obdržaní a správoplatnení rozhodnutia o odkázanosti na sociálnu službu fyzická osoba, resp. jej zástupca požiada Prešovský samosprávny kraj odbor sociálnych vecí a rodiny o zabezpečenie  sociálnej služby. Podrobnejší postup a ďalšie dôležité tlačivá sú v nižšie uvedených súboroch.

 

Postup občana

Žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu

Lekársky nález k žiadosti o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu

Žiadosť o zabezpečenie sociálnej služby

Vážení občania,

pripravili sme pre Vás niekoľko informácií, ktoré pre Vás môžu byť prínosné vo chvíli, keď sa rozhodnete podať žiadosť o prijatie do nášho zariadenia. Pokiaľ tu nenájdete všetky potrebné informácie alebo preferujete osobný rozhovor, prosím, obráťte sa na sociálne pracovníčky nášho zariadenia, ktoré Vám budú k dispozícii a v prípade záujmu Vás prevedú naším zariadením.

Kontakt:

Tel:     051/7710145

           051/7713261

Email: kontakt@cssvolgpo.sk

 

Pracovná doba: Pondelok:    7,00 – 15,00 hod.

                            Utorok:         7,00 – 15,00 hod.

                            Streda:         7,00 – 18,00 hod.

                            Štvrtok:        7,00 – 15,00 hod.

                            Piatok:         7,00 – 15,00 hod.

                          

 Prijatie do zariadenia

     Centrum sociálnych služieb Vita vitalis Vám po obdržaní Pokynu Odboru sociálnych vecí a rodiny Prešovského samosprávneho kraja k zabezpečeniu sociálnej služby zašle predvolanie na osobný informatívny rozhovor. Rozhovor bude realizovaný za účasti tímu pracovníkov – riaditeľka, vedúca opatrovateľského úseku, psychológ a sociálna pracovníčka s cieľom obojstranného získania čo najpodrobnejších informácií, či už o poskytovaných službách na jednej strane alebo na strane druhej o budúcom prijímateľovi sociálnych služieb nášho zariadenia. Počas tohto rozhovoru Vám budú poskytnuté podrobné informácie o pobyte v našom zariadení, o ubytovaní, stravovaní, výške úhrady za sociálne služby, spôsobe úhrady, o opatrovateľskej a ošetrovateľskej starostlivosti, o zabezpečovaní poskytovania zdravotnej starostlivosti, voľnočasových aktivitách a pod.  Na toto stretnutie si môžete pripraviť otázky, ktoré chcete mať zodpovedané.  Dohodneme taktiež termín Vášho nástupu do CSS, odovzdáme Vám Informačný leták  a dohodneme podrobnosti a špecifiká poskytovania sociálnej služby pre Vás.

Nástup do zariadenia

     Pri Vašom nástupe do zariadenia v dohodnutom termíne Vás pridelená sociálna pracovníčka oboznámi s obsahom Zmluvy o poskytovaní sociálnej služby, výške úhrady za sociálnu službu,  s príslušnými internými predpismi a s návrhom Individuálneho plánu. Ukáže Vám pridelenú izbu, v prípade ubytovania na dvojlôžkovej izbe Vám predstaví spolubývajúceho, zodpovednú zdravotnú sestru na oddelení a budete podrobne informovaný o priestoroch a o každodenných činnostiach na Vašom oddelení.

Podpis zmluvy

     Zmluvu o poskytovaní sociálnej služby podpisujete Vy osobne, resp. Váš zákonný zástupca, ktorý nám predloží Rozhodnutie príslušného súdu o jeho ustanovení za opatrovníka. V prípade, že svojprávny a nemáte súdom ustanoveného opatrovníka, ale z dôvodov svojho telesného zdravotného postihnutia sa nedokážete podpísať, je potrebné pri podpise zmluvy doložiť lekárske potvrdenie o tom, že nie ste schopný sa sám podpísať. V takom prípade môžete na zmluvu v prítomnosti dvoch svedkov urobiť vlastnú parafu (znak). Mená svedkov a ich podpisy budú uvedené v zmluve pri Vašom mene.

Osobné veci prijímateľa pre uľahčenie adaptácie

     Aby ste sa čo najrýchlejšie adaptovali na nové prostredie môžete si k nám priniesť svoje osobné obľúbené predmety (fotografie, obrazy, dekoratívne predmety, hrnček, obľúbenú deku, obľúbený malý vankúšik...), ktorými spoločne s Vami zútulníme Vašu izbu.

Doporučené oblečenie a veci osobnej potreby

     Uvádzame doporučený zoznam oblečenia a vecí osobnej potreby. Zoznam je orientačný a vychádza z našich skúseností, môžete si ho prispôsobiť svojím potrebám a zvyklostiam. Vaša bielizeň a osobné oblečenie je prané a žehlené v práčovni CSS a na oddelenie je vracané 1x týždenne, preto je potrebné rátať s väčším počtom kusov oblečenia a bielizne. Prijímateľom, ktorým to ich zdravotný stav dovoľuje, umožňujeme pranie osobného oblečenia a bielizne v práčkach umiestnených v kúpeľniach na každom oddelení.

     Odporúčame predovšetkým bavlnenú bielizeň. Je potrebné mať oblečenie a obuv na pobyt vo vnútri, ale aj vonku, taktiež slávnostnejšie oblečenie na návštevu kultúrnych, spoločenských podujatí a na účasť na svätých omšiach v kaplnke CSS alebo v neďalekom kostole Kráľovnej pokoja.

     Všetky súčasti oblečenia a bielizne je potrebné pred nástupom označiť menom buď vyšitím alebo nezmazateľnou fixou na textil.

 

Doporučený zoznam oblečenia a bielizne

Druh

Počet

Druh

Počet

Topánky letné + zimné

1+1 pár

Bunda/kabát letný

1 ks

Prezúvky

2 páry

Tepláky (kamaše, legíny)

5 ks

Ponožky tenké

7 párov

Šaty

2 ks

Ponožky hrubé

5 párov

Sukne

2 ks

Pančuchy

4 ks

Svetre/mikiny

6 ks

Slávnostné oblečenie

1 ks

Vetrovka/kabát zimný

1 ks

Nátelníky

4 ks

Šatka

1 ks

Tričko – krátky rukáv

8 ks

Čiapka

1 ks

Tričko – dlhý rukáv

2 ks

Vreckovky

10 ks

Košele/blúzky

5 ks

Nohavice

4 ks

Šatové zástery

3 ks

Vesta

1 ks

Nohavičky/trenírky/slipy

10 ks

Rukavice

1 pár

 

Doporučený zoznam osobných vecí

 • Príbor, pohár na vodu, hrnček, tanierik, miska dóza na potraviny
 • Toaletný papier, kuchynské utierky, vlhčené obrúsky, balenie hygienických vreckoviek, vatové tyčinky
 • Šampón na vlasy, sprchový gél, tekuté mydlo, 2 ks žinka, holiacie potreby, zubná kefka, zubná pasta, resp. corega na protézu+pohár na protézu, Menalind ochranný krém + Menalind čistiaca pena(ak používate inkotinenčné pomôcky), manikúra
 • Osuška 4ks, uterák 5ks, utierka na riad 4 ks
 • Lieky a plienky minimálne na 2 týždne

Potvrdenia a doklady, ktoré je potrebné predložiť

 • Občiansky preukaz
 • Preukaz poistenca
 • Preukaz ZŤP
 • Potvrdenie od obvodného lekára nie staršie ako týždeň, že zdravotné dôvody, t.j. infekčné ochorenie Vám nebránia nastúpiť do CSS (výter z hrdla, výter z recta a RTG pľúc)
 • Záznam o očkovaní (chrípka, tetanus...)
 • Zdravotná dokumentácia, lekárska správa od lekárov, u ktorých ste liečený (nie staršie ako 3 mesiace)

 

Doplňujúce informácie

 

Životný príbeh

Prosíme Vás, aby ste nám najneskôr do 14 dní odo dňa prijatia do Centra sociálnych služieb Vita vitalis dodali Váš životný príbeh. Pokiaľ odmietnete, nebude trvať na jeho predložení, ale životný príbeh môže byť dôležitým zdrojom informácií pre poskytovanie kvalitnej sociálnej služby podľa Vašich potrieb a prianí. Viac informácií Vám poskytnú naše sociálne pracovníčky.

 

Kufrík spomienok

Cieľom zariadenia je, aby sa Vám u nás žilo dobre. Preto spoločne s Vami spomíname na to pekné, čo ste v živote prežili. Za týmto účelom Vás prosíme o vytvorenie kufríka/krabičky spomienok. Do kufríka/krabičky spomienok si prosím vložte predmety, ktoré pre Vás majú nejakú životnú hodnotu a prineste si to k nám. V kufríku tak napríklad môžete mať uložené fotografie, vlastné výrobky, školské vysvedčenia, ocenenia, obľúbené dekorácie a mnoho ďalších vecí. Kufrík či krabičku bude mať stále na svojej izbe. Sociálne pracovníčky Vám poskytnú viac informácií a rady Vám poradia a pomôžu s ich prípravou. Pokiaľ to nepovažujte za dôležité, nebudeme na prinesení kufríka spomienok trvať.